« Ožujak 2024 »

Plesna haljina žutog maslačka – odškrinuta vrata knjige
Autor: Ante Češljar, 27. 3. 2018.

U rujnu 2017. utemeljen je Aktiv školskih knjižničara Imotske krajine radi bolje povezanosti naših školskih knjižnica, zajedničkih projekata i rješavanja poteškoća s kojima se susrećemo u svom radu.

U sklopu projekta Upoznajemo hrvatske književnice kroz godinu koji je pokrenula knjižničarka Jelena Kujundžić iz OŠ Studenci, sa željom da se svaki mjesec tijekom školske godine posveti nekoj od hrvatskih književnica, naša se školska knjižnica priključila projektu obilježivši ožujak - mjesec Sunčane Škrinjarić (hrvatska spisateljica za djecu, pripovjedačica, pjesnikinja i scenaristica).

Dana 22. ožujka našu školu, knjižnicu i 1.d razred posjetili su učenici prvog razreda iz OŠ Studenci s knjižničarkom Jelenom Kujundžić te smo zajedno pogledali animirani film Plesna haljina žutog maslačka (autorica istoimene slikovnice je Sunčana Škrinjarić), rješavali kviz znanja nakon čega su učenici izvlačili kartice s livadnom florom i faunom. Postavši na trenutak cvjetni kralj ili kraljica upoznavali su ostale učenike s biljkom ili životinjom koju su izvukli. Uslijedila je zatim likovna radionica kojom smo željeli da učenici sami satkaju haljinu našem maslačku. Drvenim bojicama ukrašavali su obrise svojih ruku na papiru koje smo izrezivali i - malo po malo - maslačak je dobio svoju pahuljastu plesnu haljinu. A može li biti ljepša od one koju su dječje ruke napravile?!

Nadamo se da smo ovakvim drukčijim satovima obrade lektire i upoznavanjem učenika iz drugih škola naše Krajine uspjele odškrinuti vrata svim budućim suradnjama naših imotskih knjižnica.

Marijana Jelinić Pezo, prof. dipl.knjiž.