Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Jelena Kujundžić, 17. 10. 2017.

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. listopada od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država taj dan proglasio Danom bijelog štapa. U Hrvatskoj se s obilježavanjem počelo 1996. godine pa se tako Hrvatska priključila mnogobrojnim zemljama u kojima je Međunarodni dan bijelog štapa prerastao u Međunarodni dan slijepih kojom se prilikom najšira javnost upoznaje s problematikom slijepih osoba. Ove godine i naša škola odlučila je obilježiti Međunarodni dan bijelog štapa.

Kako bi se učenici upoznali sa svakodnevnim problemima i načinom života slijepih i slabovidnih osoba, knjižničarka Jelena Kujundžić je za njih pripremila prezentaciju i niz zadataka. Budući da se osobe uskraćene za osjetilo vida uvelike oslanjaju na ostala osjetila, na početku predavanja učenici su noseći povez preko očiju pokušali pomoću dodira, njuha, sluha i okusa pogoditi koji predmet im knjižničarka dodaje.

Zatim su pogledali kratku prezentaciju i saznali da se Dan bijelog štapa obilježava od 1964., a u Hrvatskoj od 1996. godine. Također su saznali da u Hrvatskoj danas ima oko 5500 slijepih i 350 gluhoslijepih osoba. Bilo im je neobično čuti da je slavni slikar Claude Monet bio slijep, kao i pjevač i klavijaturist Ray Charles te američki predsjednik FRanklin Delano Roosevelt. Upoznali su se sa životom Louisa Brailla i njegovim pismom namijenjenim slijepim i slabovidnim osobama.

Knjižničarka je učenicima u nekoliko primjera pokazala kako razgovarati sa slijepim osobama te kako im pomoći u kretanju i orijentaciji u prostoru pa su tako naučili kako uspostaviti komunikaciju, voditi slijepe kroz gužvu, niz stepenice, kako im objasniti položaj nekog predmeta i slično, a pogledali su i dva kratka duhovita videozapisa o pogrešnom i ispravnom pristupu slijepim i slabovidnim osobama.

Za kraj učenici su u pripremljenim šablonama ispisali svoja imena služeći se Brailleovom abecedom te odgonetnuli citat na panou knjižnice napisan na Brailleovom pismu koji je ujedno i najbolji savjet u ophođenju prema slijepima:

Ljubaznost je jezik koji gluhi mogu čuti i slijepi vidjeti.