MANIFESTACIJA NOĆ KNJIGE
Autor: Ante Češljar, 26. 4. 2017.

23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo. Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, koji se odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi od 1996., u spomen na Marka Marulića, koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, svake godine se obilježava Noć knjige u kojoj  čitatelji, autori, prevoditelji, izdavači, nastavnici i knjižničari promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo nastojeći barem na trenutak skrenuti pozornost na ljepotu i značenje pisane riječi, čaroliju ukoričenih svjetova i radost njihova upoznavanja. Hrvatska već 6. godinu zaredom sudjeluje u ovom događaju, a ove godine iznimno Noć knjige održala se od 21. do 24. travnja, i tako zagrlila vikend, čime je postala najdulja kulturna noć u Hrvatskoj. Noć knjige 2017. obilježila se u čak 234 grada i mjesta širom zemlje. I mi se možemo pohvaliti da smo se ove godine pridružili obilježavanju Noći knjige.

Program su otvorili učenici od 1. do 4. razreda koji su izveli igrokaz Što ću biti kad narastem koji je napisala učiteljica Katarina Vrca. Ali to nije sve što su pripremili naši mališani. Uslijedilo je čitanje uspomena iz djetinjstva Ruže Maras koje su objedinjene u knjizi Zapisi Ruže Marasove, koju je priredio njezin sin, prevoditelj i pjesnik Mate Maras, rođeni Studenčanin. Nekima su ovi zapisi bili dobro poznati, dok su ih neki čuli po prvi put, ali svi su se nasmijali i pričama i pripovjedačima.

Nakon čitanja, došlo je vrijeme za igru. Učenici od 1. do 5. razreda morali su pronaći zagonetke koje su se krile iza bar-kodova, a potom ih odgonetnuti. Petra i Domagoj bili su najbrži u rješavanju zagonetki te su nagrađeni kino ulaznicama. Potom su se na pozornicu popeli učenici 5. razreda i pročitali Priču o potribi i nevolji te Priču o ludom Jakovu.

Kratku pauzu iskoristili smo za okrjepu zalogajčićima i slasticama koje su pripremile učiteljice, a zatim je uslijedilo finale večeri, “okršaj titana”, odnosno najstarijih i najvećih učenika škole u poznavanju hrvatske književnosti i opće kulture, pisaca i njihovih djela. Po uzoru na igru Volim Hrvatsku, učenici 7. i 8. razreda morali su uočiti tražene detalje iz hrvatskih filmova, prepoznati poznate sunarodnjake pomoću asocijacija, znanjem otjerati od sebe “kutiju-bombu”, poredati književnike po vremenu rođenja. Iako su sedmaši cijelo vrijeme bili u prednosti pred osmašima, u odlučujućoj igri “Manje-više, prije-poslije” na zadnjem pitanju o broju objavljenih naslova Pavla Pavličića ponudili su dvostruko manji broj od točnog, osmaši su odgovorili da je bilo više (točan odgovor je bio 95), a kolo sreće je odlučilo o pobjedniku dodijelivši 50 bodova za točan odgovor i tako preokrenulo rezultat u korist osmaša. Antonija, Stipe, Ivan i Franjo nagrađeno su pizzom i pićem u pizzeriji Antonio i kino ulaznicama u kinu Mediteran Imotski.

Red čitanja, red igre i uspješno smo priveli kraju prvu Noć knjige u Osnovnoj školi Studenci. Zahvaljujemo svim sudionicima, učenicima, učiteljima i roditeljima koji su došli te našim sponzorima koji su podržali ovaj program!