U KINU
Autor: Ante Češljar, 14. 2. 2017.

Učenici petog razreda su u subotu 11. veljače u pratnji učiteljice hrvatskog jezika i školske knjižničarke posjetili Kino Mediteran u Imotskom te pogledali dječji film „Uzbuna na Zelenom Vrhu“, ekranizaciju istoimenog romana Ivana Kušana.

Ivan Kušan poznati je hrvatski pisac za djecu, a njegova djela na popisu su lektire za 5. razred. Iako su Kokove avanture u Parizu najpoznatije iz serije romana o dječaku Koku pa mnogi pogrešno pretpostavljaju da je upravo „Koko u Parizu“ prvi Kušanov dječji roman,  zapravo je „Uzbuna na Zelenom Vrhu“, objavljena davne 1956. godine, prva knjiga u kojoj se pojavljuje Kokov lik.  Nakon toga uslijedili su:  „Koko i duhovi“, „Domaća zadaća“, „Zagonetni dječak“, „Lažeš, Melita“, „Koko u Parizu“. „Strašni kauboj“, „Ljubav ili smrt“ i „Koko u Kninu“. Serijal filmova snimljenih po djelima Ivana Kušana započeo je 2011. godine filmom “Koko i duhovi“, nakon čega su snimljeni i “Zagonetni dječak“ i “Ljubav ili smrt“, a ove godine svjetlo dana ugledao je i film „Uzbuna na Zelenom Vrhu“ redateljice Čejen Černić.

Radnja filma odvija se u idiličnom Zelenom Vrhu, gdje Koko i njegovi prijatelji provode ljetne praznike na obalama jezera družeći se i igrajući. Bajkovitu seosku idilu naruše neobični događaji koji uznemire i djecu i sve seljane: kradljivci pod okriljem noći pljačkaju kuću za kućom, odnoseći sve vrijedno što im dođe pod ruke. Kada se policija ogluši na prijave odraslih, djeca odluče uzeti stvar u svoje ruke i razotkriti lopove.

Ova napeta, uzbudljiva i u nekim trenutcima zastrašujuća detektivska priča zaokupila je svu pozornost učenika tijekom svih 80 minuta trajanja filma, a ocjene naših malih filmskih kritičara su i više nego pozitivne te preporučuju svima da što prije pogledaju „Uzbunu na Zelenom Vrhu“.