Ukupno: 119240

STRANIČNICI IZ INDIJE
Autor: Ante Češljar, 31. 1. 2017.

Stigli su nam straničnici iz Indije!

Prošli tjedan na adresu škole pristigla je kuverta iz daleke Indije. Izgužvana i na mjestima pokidana od dugog putovanja, ali nama to nije smetalo jer smo s nestrpljenjem iščekivali straničnike koje su izradili naši prijatelji iz Allahabada.

Inače, Allahabad je grad u saveznoj državi Utar Pradesh. Osnovan je 1583. na mjestu pradavnoga Praja ili Prayaga. U starome je dijelu grada tvrđava (XVI. st.) s jednim od stupova kralja Ašoke. Danas je Allahabad trgovačko i industrijsko središte  poljoprivrednoga područja (mlinovi, šećerane, predionice pamuka, preradba duhana), ali i poznato hodočasničko mjesto hindusa; svakih dvanaest godina ondje se održava svetkovina Kumbha Mela. Allahabad je grad s preko milijun stanovnika. Iako je hinduistička vjera dominantna, zastupljene su i ostale religije pa se u njemu nalazi muslimanska Velika džamija (Jami Masjid), anglikanska Katedrala svih svetih i katolička Katedrala svetog Patrika.

Kendriya Vidyalaya I.I.I.T. Jhalwa škola je koja broji 568 učenika. Njihova knjižničarka Madhuri Rawat okupila je učenike od 1. do 5. razreda, njih 19, koji su izradili straničnike za nas. Straničnike su poslali početkom studenog, kao i mi njima, ali su nam njihovi straničnici stigli tek sada. Već smo pomislili da su se zagubili u putu tako da nas je kuverta iz Indije silno razveselila.

U međuvremenu smo se s našim vršnjacima iz Allahabada čuli i vidjeli putem Skypea, o čemu je objavljen članak na stranicama Škole, kao i na web stranici Međunarodnog projekta razmjene straničnika (International Bookmark Exchange Project) koji možete pogledati na sljedećem linku: