Ukupno: 119239

MEĐUNARODNI PROJEKT RAZMJENE STRANIČNIKA
Autor: Ante Češljar, 18. 11. 2016.

Ove školske godine naša škola prvi put se prijavila za sudjelovanje u međunarodnom projektu razmjene straničnika (bookmarka). Projekt organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (ISLM) koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenog.

Projekt razmjene straničnika je jednostavan i zabavan način dijeljenja uživanja u knjigama te stvaranje novih prijateljstava diljem cijelog svijeta. Ideja je projekta promoviranje svoje zemlje te upoznavanje s drugim kulturama i običajima putem straničnika koje u svojim školama izrađuju učenici i školski knjižničari te ih razmjenjuju s učenicima iz škole u nekoj stranoj zemlji koju im dodijeli koordinator projekta. Škole također imaju mogućnost komuniciranja s partnerskom školom putem Skypea, što smo mi s oduševljenjem prihvatili. Našim učenicima od 1. do 5. razreda dodijeljena je škola iz grada Allahabada u Indiji, dok su učenici 7. i 8. razreda dobili školu iz Karachija, najvećeg grada u Pakistanu.

Tijekom listopada naši su učenici okupili i prvo pogledali i poslušali prezentaciju o dodijeljenim im zemljama, a zatim oslikali svoje straničnike i u njih utkali dio svoje kulture koju će pronijeti svijetom. Na straničnicima su se našli hrvatski motivi: grb i zastava, crvena i bijela polja, neke od naših brojnih kulturnih znamenitosti… Budući da tema ovogodišnjeg projekta glasi „Nauči odgonetnuti svoj svijet“, odlučili smo na poleđini naših straničnika ispisati naša imena na glagoljici koja će učenici partnerske škole morati odgonetnuti.

Nakon što smo izložili straničnike na panou knjižnice, početkom studenog poslali smo ih u Indiju i Pakistan. Kuverta je osim straničnika sadržavala i pismo na engleskom jeziku s potpisima naših učenika. U pismu smo opisali Studence i našu školu, a knjižničarka je pripremila i PowerPoint prezentaciju s naslovom „A short journey through Croatia“ (Kratko putovanje kroz Hrvatsku) u kojem su prikazane ljepote naše zemlje i uz pomoć koje će učenici iz Indije i Pakistana moći odgonetnuti što smo im napisali na glagoljici.

S nadom da će im se naši straničnici svidjeti, nestrpljivo očekujemo dolazak pisama iz daleke Indije i Pakistana.

Fotografije koje pokazuju realizaciju ovog projekta mogu se pronaći u našoj fotogaleriji.

Priloženi dokumenti:
Kratko_putovanje_kroz_Hrvatsku.pdf (4.88 MB)